Formula 1 Yeniden İstanbul’da!

Motor sporlarının efsanesi İstanbul’a geri dönüyor! Formula 1 yarışları 9 yıllık bir aranın ardından tekrar İstanbul’da koşulacak. 2005 tarihinde açılan ve 2011 yılına kadar 7 kez Formula 1 Grand Prix’lerine ev sahipliği yapan İstanbul Park pisti, F1 organizasyonunun yaptığı resmi açıklamaya göre 2020 yarış takvimine dahil edildi. 

Formula 1 İstanbul Grand Prix’si 13-15 Kasım’da Koşulacak!

Fotoğraf: Hanson Lu

 

Ülkemizdeki yarışseverlerin uzun süredir beklediği müjdeli haber Formula 1 yönetimi tarafından organizasyonun resmi Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre 2020 takvimindeki 14. yarış 13-15 Kasım 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Ayrıca yıl içerisindeki Grand Prix sayısını 17’ye çıkaran Formula 1 organizasyonu, İstanbul’dan sonra iki kez Bahreyn, bir kez de Abu Dhabi’yi ziyaret edecek. 

Hem Zorlu Hem Keyifli: İstanbul Park Pisti

Temelleri 2003 yılında atılan ve ilk kez 2005 yılında bir Formula Grand Prix’sine ev sahipliği yapan İstanbul Park pisti, uluslararası otoritelerce oldukça zorlu fakat bir o kadar da keyifli bir pist olarak tanımlanıyor. 2 milyon 215 bin metrekarelik bir alana kurulu olan pist, toplam 5 bin 378 metrelik bir uzunluğa sahip. Tuzla ilçesinde konumlanan İstanbul Park’ta bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek hız ise tam 329,15 km/h. 

İstanbul Park’ta koşulan 7 Grand Prix içerisinde en başarılı olan takımlar ise Ferrari ve Mclaren-Mercedes. 2005 yılında gerçekleştirilen ilk yarışı Mercedes takımı Fin pilot Kimi Raikkonen ile kazanırken bu yarışın ardından 3 yıl boyunca İstanbul Park’ta Felipe Massa önderliğinde Ferrari rüzgarı esti. 2009 yılında Jenson Button, 2010 yılında ise Lewis Hamilton ile yeniden İstanbul Park zaferini kazanan Mclaren-Mercedes, bu pistteki iddiasını tekrar perçinlemiş oldu. İstanbul Park’ta gerçekleşen son yarışı ise Sebastian Vettel ile Red Bull Takımı kazandı. 

8. Viraj Heyecanı

Fotoğraf: Hanson Lu

 

İstanbul Park’ta 6’sı sağa 8’i sola olmak üzere toplam 14 adet viraj bulunuyor. Bu virajların her biri stratejik açıdan önem taşısa da 8. virajın hem pilotlar hem de yarışseverler için yeri apayrı. Kısa sürede Formula 1 dünyasında bir efsane haline gelen 8. viraj, tüm dünyadaki Grand Prix’ler içerisinde en zorlu dönemeçlerden biri olarak tanımlanıyor. Uluslararası alanda Notorious Turn 8 adıyla anılan viraj, yarışın gidişatında oldukça kritik bir role sahip.

Formula 1 İstanbul Koşusu Seyircili Mi Olacak?

Fotoğraf: Chuttersnap

 

İstanbul’un yarış takvimine eklendiğinin duyurulmasıyla birlikte ülkemizdeki yarışseverlerin en çok merak ettiği konuların başında ise tabii ki organizasyonun seyircili mi olacağı geliyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle birçok spor müsabakası seyircisiz şekilde gerçekleşmeye devam ettiği için henüz F1 yönetimi veya Türkiye kaynaklarından bu konuda bir açıklama gelmedi. Genel kanı organizasyonun ya seyircisiz ya da sınırlı sayıda seyircili şekilde koşulacağı yönünde. Organizasyon sınırlı sayıda seyirciye açık bir şekilde gerçekleşirse Formula 1 bilet fiyatları oldukça yüksek seviyelerde seyredebilir. Ancak bu yıl olmasa bile Formula 1’in İstanbul’a dönüşüyle motor sporlarının efsanelerini çok yakından izleme fırsatı bulacağımız kesin.