Dünyadan Umutlu Haberler - Nisan

Dünyadan Umutlu Haberler – Nisan

Yaşanabilir, sürdürülebilir ve yeşil bir gelecek için dünyanın dört bir yanından çevre haberlerini bir araya getirdiğimiz Dünyadan Umutlu Haberler serimizin nisan ayı derlemesi karşınızda!

Zeytinliklerimiz Kurtuldu! 

Danıştay kararı ile zeytinlik alanlarda maden arama ve işleme faaliyeti yürütülmesine olanak veren Maden Yönetmeliği’nin yürütülmesi düzenlemesi durduruldu. Mart ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlarda saha üzerinde maden faaliyeti mümkün kılınmış ve karar, halk tarafından büyük tepki toplamıştı. Danıştay’ın çok sayıda dava açılan kararının kamu yararı gerekçesiyle iptali, doğaseverler tarafından sevinçle karşılandı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden %100 Elektrikli Otobüs

Dünyadan Umutlu Haberler - Nisan
Dünyadan umutlu haberler: %100 elektrikli otobüs

Fotoğraf: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, dizelden dönüştürülmüş ve %100 elektrik ile çalışabilen otobüslerde seri üretime geçtiğini açıkladı. Ömrünü tamamlamış otobüslerden dönüştürülen ve dünyada bir ilk olan prototipini Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın tanıttığı otobüslerden şimdilik sekiz adet üretildi. Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara sokaklarında doğa dostu, temiz enerjiyle çalışan otobüs projesinin tanıtımını geçen sene yapmıştı. Dizelden dönüştürülmüş otobüsler, normal elektrikli otobüslere göre yokuşları daha iyi çıkıyor. Projeye, başka ülkelerden de ilgi yüksek. 

Büyükşehir Belediyelerinde “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı” Kadroları Açılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan güncel mahalli idare yönetmeliği ile nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelerde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı kadrosu açılıyor ve ilgili birimlerin kurulması zorunlu hale getiriliyor. Ayrıca il belediyelerinde ve nüfusu 50 bin üzeri olan mahalli idarelerine en az iki adet çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurma mecburiyeti getirildi. 

Elektrik Enerjisi Üretiminde İzmir Bir Numara 

Türkiye’nin toplam 48 ilinde rüzgar enerjisinden elektrik üretilebiliyor ve geçtiğimiz sene ülke tarihinde bir rekor kırılarak yıllık 1750 MW’lık elektrik üretildi. İzmir, rüzgardan elektrik üretiminde bir numaralı şehir oldu. İzmir, konumu dolayısıyla deniz üstü rüzgar enerjisi için de büyük potansiyel taşıyor. 

Karasal rüzgar enerjisinde ise İzmir’in ardından sırasıyla Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Manisa, Hatay, Aydın, Kırklareli, Bursa, Afyon ve Kayseri geliyor. 

Silikon Vadisi’nde Odak İklim ve Sürdürülebilirlik 

Dünyadan Umutlu Haberler - NisanFotoğraf: Silikon Vadisi 

Silikon Vadisi’nde yatırımlar, ‘yeşil teknoloji’ olarak adlandırılan iklim ve sürdürülebilirlik üzerine teknoloji üreten girişimlere doğru kayıyor. Geri dönüşüm, enerji verimliliği, hibrit/tamamı elektrikli motor teknolojisi gibi alanlarda yatırımcılar ve büyük şirketler, müşterilerinin ve çalışanlarının da yönlendirmesiyle sürdürülebilirlik konusu üzerine çalışan projelere eğiliyor. 

Geçtiğimiz 22 Nisan Dünya Günü’nde yaptığı duyuru ile Twitter, iklim krizi hakkında yanıltıcı ve yanlış bilgiler üzerinden reklam veren kullanıcıları reddeceğini ve içeriklerin kaldırılacağını açıklayarak Silikon Vadisi’ndeki diğer devler olan Google ve Meta’nın açıklamalarına katıldı. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Google, iklim değişikliğini inkar eden içeriklerin reklamınının yapmasını ve reklam verenlerin bu içeriklerinden para kazanmasını engelleyeceğini açıklamıştı. 

Kapak Fotoğrafı: Artem Beliaikin