romain v Fib54p12bl4 unsplash

Bilgisayar Temizliğinin Püf Noktaları

Koronavirüse karşı alınması gereken önlemler arasında cep telefonu, bilgisayar, klavye ve mouse gibi çok fazla temasta bulunulan cihazların sık sık dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Türkiye’de ortaya çıkan ilk Koronavirüs vakasının duyurulmasıyla birlikte salgına karşı alınması gereken önlemler önem daha da kazandı. Ortak kullanım alanlarında ve kapalı mekanlarda bulaşıcılık riskinin artmasına yönelik kişisel hijyen kuralları ve ellerin düzenli dezenfeksiyonu bireysel önlemler arasında öne çıkıyor. Bunun yanı sıra sürekli temas halinde bulunulan veya sıkça kullanılan nesnelerin düzenli aralıklarla temizlenmesi virüsün bulaşmasını engellemek açısından büyük önem taşıyor.

Telefon, klavye ve mouse gibi gün içinde sıkça ve uzun süre kullanılan cihazların temizlenmesinin virüsün yayılımını yavaşlatmak için en etkili yöntem. Çeşitli sağlık kuruluşları ve uzmanlar tarafından yapılan tüm bilgilendirmelerde el hijyeninin önemine dikkat çekiliyor. Uzmanlara göre Koronavirüsü cansız nesneler üzerindeki yaşamını sürdüremiyor, ancak telefon, bilgisayar, klavye, mouse, oyun aksesuarları gibi çok sık kullandığımız ve özellikle ortak paylaşılan cihazlar virüs gibi çeşitli hastalıkların bir kişiden diğerine bulaşma riskini artırabiliyor.

Temizliğe başlamadan önce dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızı ters çevirip sallayarak klavye tuşlarının arasında kalan küçük parça ve tozlarıdan arındırın. Bilgisayarların temizliği için mikrofiber bezlerİ, cihazlara zarar vermeyecek dezenfektan özellikli solüsyon spreylerİ tercih etmelisiniz. Elbette bu solüsyon spreylerin doğrudan cihaza püskürtülmeden, öncelikle beze sıkılarak kullanılması gerekiyor.

Temizlikleri her gün düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Bilgisayar kullanmaya başlamadan önce ellerinizi dezenfekte ettiğinizden emin olun. Bilgisayar ve aksesuarlarının temizliğinde, sadece bu kullanıma yönelik üretilmiş ürünleri kullanmaya özen gösterin. Aksi taktirde cihazlarınız zarar görebilir.

Çalışırken bulunduğunuz alanın düzenli havalandırıldığına da dikkat edin.