wwf blue panda

Blue Panda Hayalet Ağlar’a Karşı!

Denizlerde, gezegenimizdeki tüm canlılar için mücadele veren bir süper kahramanımız var! Bu süper kahramanın adı ise Blue Panda!

WWF Akdeniz Girişimi (MMI) tarafından hayata geçirilen Blue Panda Yelkenlisi projesi, ilk olarak 2019 yılında mavi sularda yerini almıştı. Deniz kirliliğine dikkat çekmek, yetkilileri ve toplumu bu konuda harekete geçmeye davet etmek adına düzenlenen organizasyon büyük ses getirmişti. 2020 yılında ise pandemi nedeniyle herhangi bir faaliyette bulunmayan Blue Panda, 2021 yılında geri dönüyor. Bu kez hedef; denizlerdeki yaşamın sürdürülebilirliği konusundaki en büyük tehlikelerden biri olan hayalet ağlar.

Hayalet Ağ Nedir?

blue panda hayalet aglar

Fotoğraf: Eric Barbeau

Hayalet ağ, aslında adından da anlaşılacağı üzere artık kullanılmayan fakat denizlere bırakılmış olan balık ağlarını tarif eden bir terim. Balıkçılık faaliyetleri sırasında yırtılan, kaybolan veya çeşitli nedenlerle denizlere bırakılan ağlar, deniz tabanında canlılar için adeta bir tuzak haline geliyor. Her yıl çok sayıda deniz canlısı, bu hayalet ağlar nedeniyle boğularak hayatını kaybediyor.

Akdeniz, Hayalet Ağlarla Dolu!

Hayalet ağlar konusunda harekete geçen WWF Akdeniz Girişimi, bu yıl Blue Panda Yelkenlisi ile Akdeniz’de giderek yükselen tehlikenin önüne geçmeyi hedefliyor. Dünyanın en çok turist çeken denizlerinden biri olmasının yanında balıkçılık anlamında da çok aktif bir bölge olan Akdeniz, maalesef hayalet ağlar bakımından oldukça zengin. Bu durum, yalnızca denizdeki canlı türlerinin azalmasına neden olmakla kalmıyor. Hayalet ağların varlığı, balıkçılık anlamında bölgedeki verimin düşmesi nedeniyle çevre ülkelerde ekonomik zararlar da doğuruyor.

Akdeniz’de İklim Değişikliği

akdeniz wwf

Fotoğraf: Ahmed Gamal

İklim değişikliği artık küresel bir sorun. Gezegenimizin her noktasında sıcaklık artışlarının somut etkilerini görüyoruz. Ancak maalesef ki Akdeniz’de bu durum dünya ortalamasının da üzerinde. Akdeniz çevresinde sıcaklıklar, küresel ortalamadan %20 daha hızlı artıyor. Halihazırda gezegenimizin en hızlı ısınan denizi haline gelen Akdeniz’in bu gidişat sürdüğü takdirde dünyanın en tuzlu denizi haline gelmesi bekleniyor. Tabii ki bu istenmeyen değişiklikler, zaten tehlikede olan Akdeniz’deki canlı türü çeşitliliğine büyük zararlar verecek.

Akdeniz, tüm bu tehlikelere rağmen halen biyoçeşitlilik açısından gezegenimizin en zengin denizleri arasında. Köpekbalıkları, balinalar, yunuslar ve deniz kaplumbağalarının yanı sıra yalnızca Akdeniz’de görülen pek çok endemik canlı türü de bu tehlike altındaki mavi sularda yaşamını sürdürüyor. Balık ticaretinde kritik öneme sahip olan yüzgeçli orkinoslar da Akdeniz’de yaşıyor. Kısacası gezegenimizin biyoçeşitlilik açısından en önemli denizlerinden biri, çok büyük tehlikeler altında ve hemen şimdi harekete geçmemiz gerekli.

Blue Panda Yola Koyuluyor!

blue panda türkiye

Fotoğraf: wwf.org.tr

WWF Akdeniz Girişimi tarafından mavi sulara bırakılan Blue Panda Yelkenlisi, Akdeniz’deki tehlikeye dikkat çekmek için uzun ve kapsamlı bir yolculuğa çıkacak. Yelkenlinin rotası, DKA adı verilen Deniz Koruma Alanları ekseninde oluşturuldu. Kasım ayına kadar sürecek olan yolculukta Akdeniz çevresindeki pek çok ülkede yer alan DKA’lar ziyaret edilecek ve bu bölgelerde çalışmalar gerçekleştirilecek. Blue Panda Yelkenlisi’nin 4-14 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’deki Deniz Koruma Alanları arasında yer alan Kaş-Kekova ve Çeşme ile Göcek’i de ziyaret etmesi planlanıyor.

Blue Panda’nın Akdeniz’deki yolculuğunda uğrayacağı diğer noktalar ise şöyle:

  • Portofino – İtalya
  • Zakynthos – Yunanistan
  • Cap Corse – Fransa
  • Tabarka – Tunus
  • Tagomago – İspanya

WWF, Hepimiz İçin Mücadele Etmeye Devam Ediyor

Dünyadaki en prestijli ve aktif doğa koruma kuruluşları arasında yer alan WWF, gezegenin neredeyse her noktasında iklim değişikliğine karşı mücadele etmeye devam ediyor. Sürdürülebilirlik anlamında pek çok projeyi ortaya koyan kurum, bölgemizde WWF – Türkiye ve WWF Akdeniz Girişimi (MMI) ile çalışmalarını sürdürüyor. Siz de gezegenimizdeki tüm canlılar için hiç durmadan çalışan WWF’e destek vermek istiyorsanız kuruluşun web sitesini ziyaret edebilir, mevcut projeler ve yardım kampanyalarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.