TOP

Balkon Bahçeciliği: Mis Kokulu Limon Ağacına Yer Açın!

Yaz kış mis gibi kokusu ile sağlık ve vitamin deposu olan, sapsarı rengiyle mutluluk aşılayan limon. Okumaya başlarken bile insanı gülümseten, ağzımızı sulandıran her derde deva lezzet. Çekirdekten saksıya, balkonunuzda limon ağacı yetiştirmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri sizin için hazırladık.

İlk Adım Çimlendirme

Çimlendirme
Fotoğraf / Wander Fleur

Çekirdeğinden limon yetiştirmeye başlarken ilk adım limon çekirdeklerini çimlenmeye hazır hale getirmek. Çekirdeklerinizi güzelce yıkayıp dışındaki zarından ayırdığınızda limon çekirdekleriniz çimlenme işlemi için hazır demektir.

Çimlenme için nemli bir ortama ihtiyaç vardır. Kağıt havlu ve bir poşet yardımı ile ihtiyacınız olan nemli ortamı elde edebilirsiniz. Önce sprey yardımı ile ıslattığınız kağıt havlunun içine çekirdekleri yerleştirin. Sonra kağıt havluyu kapatıp üzerini yeniden sprey ile ıslatarak bir poşete koyun. Poşetin ağzını kapattığınızda içindeki oksijen ve nemli ortam sayesinde limon çekirdekleriniz çimlenmeye başlayacak. Yaklaşık 10 gün boyunca hazırladığınız çekirdekleri karanlık bir yerde bekletmelisiniz. 10  günün sonunda kontrol ettiğinizde çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

Çekirdek Filizlerini Saksıya Alın

Saksıda Limon
Fotoğraf / Chelsea Audibert

Filizlenen limon çekirdeklerini saksıya alma zamanı geldi. Bunun için ortalama 15 litrelik bir saksı yeterli olacaktır. Kullanacağınız toprak %90 torf olmalıdır. Biraz da gübre eklerseniz yeni filizlenmiş tohumunuz için en uygun toprağı hazırlamış olursunuz. Aktarma esnasında saksının yarısını toprakla doldurup çimlenen kısımları toprağa yakın olacak şekilde çekirdekleri yerleştirin. Kenarlarına ekleyeceğiniz toprağı çok bastırmadan, çekirdekler hava alacak şekilde koyun. Filizlenen limon çekirdeklerini saksıya alma işlemini böylece bitirmiş olacaksınız. Yaklaşık 1 ay sonra çekirdekleriniz yaprak verip büyümeye başlayacak.

Balkonun En Güzel Köşesinde Yer Açın

Balkonda Limon
Fotoğraf / JD Designs

Saksıya aldığınız limon fidenizi balkonda nereye koymalısınız peki? Limon saksınızı ilk 10 gün gölge bir yere koymalı, fidan dış ortama alıştığında ise bol güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz. Limon her mevsim güneşi doğrudan almayı sever. Yaz aylarında ortalama 40 dereceye kadar dayanır. Limon saksınızın yerini çok sık değiştirmemenizi tavsiye ederiz.

Peki, balkonun en güzel köşesinde yerini bulan limonu fidanını sularken nelere dikkat edeceğiz? Limon ağaçları nemli ve sıcak bölgelerde yetişir, bu sebeple bol su ister. Yaz mevsiminde akşam saatlerinde sulama yaparsanız, limonunuzun büyümesi kolaylaşır.

Balkonunuzdan toplayacağınız limonlarla hazırlayacağınız mis kokulu limonatanız şimdiden afiyet olsun.

Yorum Yazın