AB Büyükelçisi Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsünü Ziyaret Etti

Geçtiğimiz günlerde Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, AB Türkiye Delegasyonundan Libor Chlad ve Büyükelçi Meyer-Landrut’la beraber, eşi Madeleine Meyer-Landrut’u Gaziantep Kendirli Kültür Merkez’inde konuk etti. AB’nin de destek verdiği projede gelinen aşamanın incelenmesi amacıyla düzenlenen ziyarette, 430 bilim insanı, sanatçı, teknik ekip ve bürokrat görev alıyor.

AB Büyükelçisi Meyer-Landrut Kendirli Kilisesi’nde Ağırlandı


Ziyarette Büyükelçi Meyer-Landrut ve heyetine Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Nevzat Çevik, Kültür ve Turizm Bakanı Müşaviri ve Proje Sorumlusu Hakan Tanrıöver ile Gaziantep İl Turizm ve Kültür Müdürü Mehmet Bülent Öztürk eşlik etti.

Restorasyondan geçen Gaziantep’teki Kendirli Kültür Merkezi’ndeki kompleksi ve Arkeometri Laboratuvarını inceleyen Meyer-Landrut, AB ile ‘kültür müzakereleri’ ve sivil toplumla diyalog çerçevesinde Türkiye’deki enstitülerin ve sanatçıların karşılıklı iş birliğinin değerine dikkat çekti.

Arkeoloji Enstitüsü’nde Çalışmalar Devam Ediyor

AB için büyük önem taşıyan Türkiye’nin Arkeoloji Enstitüsü’nün kuruluşunda pay sahibi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Meyer-Landrut, bu sayede AB ve Türkiye arasında ‘yeni’ kültür ve bilim köprülerinin temellerinin atıldığını belirterek AB ile ‘kültür müzakereleri’ ve sivil toplum diyaloğu çerçevesinde Türkiye’deki enstitülerin ve sanatçıların karşılıklı iş birliğinin değerini vurguladı. Büyükelçi ayrıca, bu kültür yatırımının kendi görevi zamanında hayata geçmesinden duyduğu heyecanı belirtti. Kendisi de tarih çalışmaları yapan Meyer-Landrut, özel bir yer verdiği Enstitü yayınlarına da katkı yapma arzusunda olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Nevzat Çevik ise 100 yılı aşkındır kurulması hayal edilen ve eksikliği hissedilen enstitünün, ülkemizde arkeoloji bilimini daha da geliştirmek, bu alanda çalışanlara her konuda destek olmak ve ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamak amacıyla kurulduğunu belirtti. Enstitünün, Avrupa ve Asya arasındaki uluslararası diyaloğun gelişmesine de katkı sağlayacağını dile getirerek Büyükelçi Meyer-Landrut’un anlamlı ziyaretinden duydukları gururu ve memnuniyeti ifade etti.

Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda hazırlanan Arkeometri Laboratuvarı ile Türkiye’nin ‘saha yönetimi’ laboratuvarına sahip ilk enstitüsü olacağını vurgulayan Hakan Tanrıöver ise Türkiye ve Avrupa’daki kültür ve sanatın farklı alanlarında öne çıkan uzman isimlerin bu projeyle bir araya gelerek birlikte çalışma fırsatı elde ettiklerini belirtti.

Tanrıöver, çalışmaların 430 kültür, sanat ve bilim insanının gayreti ve iş birliği ile süratle devam ettiğini, bilimsel çalışmalardan yayınlara, eğitimlerden kültür-sanat etkinliklerine ve turizm ile tanıtıma kadar farklı alanlardaki koordinasyonu, uzmanlıklarını ve emeklerini ortaya koyan çok kıymetli isimlerin bu anlamlı projenin çatısı altında birleştiğini sözlerine ekledi.

Bu proje kapsamında ilk olarak Türk arkeolojisine ilişkin ‘kazı defterleri’ dijital hâle getirildi. Devlet arşivlerindeki 1,5 milyon belge titizlikle taranarak 50 bin dijital kitaplık koleksiyonun da hazırlanmasıyla ilk Dijital Arkeoloji Arşivi oluşturuluyor. Şubat 2021 itibarıyla kültür hayatına kazandırılacak 27 eserin basılmasının ardından, içeriği tamamlanan eğitim çalışmalarına, pandemi şartlarına göre nisan ayında başlanması planlanıyor.