29 Ekim Tatil Önerileri: Denize Girmek İçin Geç Değil!

29 Ekim Tatil Önerileri: Denize Girmek İçin Geç Değil!

Yaz mevsimi, kimileri için yalnızca üç ay sürmüyor. Hele bizim gibi coğrafyalarda ağustos ayının sonunu yazın bitişi olarak kabul etmek biraz fazla karamsarlık olur. Çünkü ülkemizin konumu, pek çok dezavantaja sahip olsa da aslında bir tatil cennetinde yaşamamızı sağlıyor. Bu avantajların yanına bir de tüm yılın yorgunluğu birikmişken ekim ayında tatil yapma fikri de oldukça cazip görünüyor. Size tam da bu konuda harika bir haberimiz var! 29 Ekim tarihi, bu yıl cuma gününe denk geliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi tam üç günlük bir tatil demek! O halde yazı bitiremeyenlere 29 Ekim tatil önerileri listemizi hazırlayalım, ekim ayında deniz tatili için nerelere gidebiliriz, birlikte bakalım!

Bodrum

29 ekim tatil önerileri Bodrum
29 Ekim tatil önerileri: Bodrum

Fotoğraf: Kaan Kösemen

Ekim Ayında Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı: 23.7 °C

Ekim Ayında Ortalama Hava Sıcaklığı: 20.1 °C

Ekim ayında deniz tatili yapmak biraz cesaret istiyor, öncelikle bunu kabul etmek lazım. Her ne kadar ülkemizin özellikle güney kesimleri hava sıcaklıklarını ekim sonuna kadar nispeten korusa da güneşten kavrulacağınız bir ekim tatili hayal etmeyin. Ancak yine de Türkiye’de yaz tatili dendiğinde ilk akla gelen rotalardan biri olmayı her zaman sürdüren Bodrum ekim tatili için uygun bir destinasyon. 

Bölgede ekim ayı için ortalama deniz suyu sıcaklığı 23.7 °C civarında seyrediyor ve bu denize girebilmek için son derece uygun. Akşamüstü saatlerinde hava birazcık serinlese de özellikle öğlen ve gündüz vakitlerinde sonbahar güneşiyle de kaynaşabilirsiniz.

29 Ekim tatili için rotanızı Bodrum’a çevirecekseniz sizi uygun fiyatlı seçeneklerin beklediğini de hatırlatalım. Özellikle Bitez, Gümbet, Gümüşlük veya Bodrum Merkez gibi bölgelerde sezon, ekim sonuna kadar devam ediyor. Ancak tabii ki bu tarihlerde otel fiyatları, temmuz, ağustos gibi dönemlere göre çok daha uygun seyrediyor.

Antalya

29 ekim tatil önerileri Antalya
29 Ekim tatil önerileri: Antalya

Fotoğraf: Atıf Zafrak

Ekim Ayında Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı: 25.3 °C

Ekim Ayında Ortalama Hava Sıcaklığı: 20.9 °C

29 Ekim tatil önerileri hazırladığımıza ve konseptimiz deniz olduğuna göre Antalya’nın yer almadığı bir liste düşünemeyiz. Türkiye’de deniz tatilinin adeta merkezi olan Antalya, sonbaharda tatil yapmak isteyen kişilerin de gözdesi. Bodrum’a göre biraz daha yüksek sıcaklıkları bulabileceğiniz şehirde, deniz suyu sıcaklığı 25 °C seviyelerinde ve bu sıcaklıklar denize girmek için ideal!

Antalya’nın en popüler bölgeleri olan Kaş, Belek, Kemer, Lara gibi mevkilerdeki oteller, ekimde tatile gitmek isteyen gezginlerin de uğrak noktası. Bölgedeki otellerde uygun fiyatlı seçenekler bulabilir, 29 Ekim tatili için üç günlük keyifli bir kaçamak planlayabilirsiniz. 

Kıbrıs

29 ekim tatil önerileri Kıbrıs
29 Ekim tatil önerileri: Kıbrıs

Fotoğraf: Vladyslav Melnyk

Ekim Ayında Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı: 25.7 °C

Ekim Ayında Ortalama Hava Sıcaklığı: 21 °C

Hava sıcaklığı konusunda ne zaman maksimum seviyeleri arasak rotamızı Kıbrıs’a çeviriyoruz. Ekim sonu tatil yerleri arasında da dolayısıyla Kıbrıs, önemli alternatiflerden bir tanesi. Ülkede hem ortalama hava sıcaklığı hem de deniz suyu sıcaklığı keyifli bir ekimde deniz tatili deneyimi için ideal görünüyor. Üstelik ekimde Kıbrıs tatili için minik bir yurt dışı macerası da diyebiliriz.

29 Ekim tatilinde Kıbrıs seyahati planlıyorsanız yine bölgenin en popüler noktaları olan Girne veya Lefkoşa’yı tercih edebilirsiniz.

Fethiye

29 Ekim tatil önerileri: Fethiye
29 Ekim tatil önerileri: Fethiye

Fotoğraf: Chundy Tanz

Ekim Ayında Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı: 24.7 °C

Ekim Ayında Ortalama Hava Sıcaklığı: 18 °C

“29 Ekim tatili için çok uzaklara gidemem, biraz daha yakın olsun.” diyorsanız birkaç santigrat dereceden feragat ederek yolculuğunuzu kısmen kısaltabilirsiniz. Ekim ayında sıcak tatil yerleri arayışında olanlar için Fethiye de uygun bir seçenek. Ancak tabii Fethiye’de Antalya veya Kıbrıs gibi daha güney bölgelerdekine nazaran “az sıcak” bir hava var. Yine de her şeye rağmen 24.7 °C seviyesindeki deniz suyu sıcaklığı, ekimde denize girmek isteyenler için ideal.

Bonus: Termal Oteller

sonbahar tatil önerileri
29 Ekim tatil önerileri: Termal oteller

Fotoğraf: Alex Bertha

29 Ekim tatil önerileri listemizi son olarak bonus bir seçenekle kapatalım. “Suyla buluşmak istiyorum fakat soğuk!” diyorsanız da seçeneğiniz mevcut! Ülkemizin dört bir yanındaki termal oteller, 29 Ekim tatilinde oldukça cazip imkanlar sunuyor. Ekimde termal otel keyfi için tercih edebileceğiniz bazı destinasyonlar ise şu şekilde:

  • Afyon
  • Yalova
  • Bolu
  • Bursa
  • İzmir