14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk
360 Dereceden Aşk Festivali: Işık Gençoğlu

Tam da 14 Şubat, Sevgililer Günü furyası başlamışken bize; “Kurtarın kendinizi şu pazarlamanın büyüsünden! Ayrıca ‘aşk’ tek bir gün kutlanamaz!” diyen birileri var… Onlar kim mi? AŞK’ı en çok hatırladığımız şubat ayında İstanbul’umuzu sanat ve ilhamla besleyen özgün bir festivalin paydaşları; fikir annesi ve kurucu küratörü Işık Gençoğlu başta olmak üzere, yüzlerce sanatçı, onlarca kültür-sanat-tasarım profesyoneli, pek çok kurum ve STK’lar… Hepsi, bu sene 14.sü gerçekleşen 360 Dereceden Aşk Festivali’nin çatısı altında bir araya geliyor ve bu kez bizlere “Evin Nerede?” diye soruyorlar. 

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk
360 Dereceden Aşk Festivali: Evin Nerede?

Evet, 2009 yılında Sevgililer Günü tüketim çılgınlığına bir tepki olarak ve anlamının altı boşaltılan “AŞK” kavramına itibarını iade etmek fikrinden doğan İstanbul’un Kültür, Sanat, Yaşam Festivali 360 Dereceden Aşk || @Love360Fest‘in bu seneki teması “Evin Nerede? / Where is (Your) Home?”. 

Yangınlardan sonra evsiz kalan canlılardan kendi şehrine yabancılaşanlara ve hatta göçe mecbur bırakılıp evlerini terk etmek zorunda kalanlara kadar yaşamın tüm aktörlerine ve tüm olgularına projeksiyon tutan festival, güçlü konular, çarpıcı eserler, ilham veren hikâye anlatıcıları ile bizlere yeni bakış açıları kazandırıyor. 

Festival Kurucu Küratörü Işık Gençoğlu’nun bu konudaki mesajı ise şu şekilde:

“Nesli tükenen endemik çiçeklerimizden birisi lale. Peki siz lalenin nasıl “yitik lale” olduğunu biliyor musunuz? Lalenin evi nerede?

Kendi topraklarına yabancılaşanlara soruyoruz: Evin/iz Nerede? 

Yangında yok olan ormanlarımızda yuvasız kalan ağaçlarımıza, hayvanlarımıza; yatılı okuyanlara, gezginlere, mecbur gidenlere, dost kaybedenlere, eş kazananlara soruyoruz: Evin/iz Nerede?

Ve; İstanbul’umuzu İstanbul yapanlara; Valon, Daryal, Ara, Yorgo, Milos, Yervant, Musa, Murat ve Ali’ye;

Bergüzar, Candan, Rita, Anna, Raşel, Makruhi, Calisto, Berfin, Meryem’e çağrıdır bu: Hepimiz için buradayız! Evimiz İstanbul! Biz İstanbul’uz! 

Soracak sorularımız, anlatmak için sabırsızlandıklarımız var. Sizleri de bekliyoruz.”

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk
360 Dereceden Aşk Festivali: Unutmama Sergisi

Pazarlama trendlerinin dışında kalarak kalp sembolü kullanmayan ve 14 Şubat’ı kutlamayan festivale “ev” olan mekanlar ise İstanbul’un en tarihi semtlerinden biri olan Pera bölgesini kapsayan bir adada toplanmış. Başta 130 yıllık tarihi ile ana mekan sponsoru Pera Palace Hotel olmak üzere Soho House Istanbul, Roma Kulübü Derneği ve Istanbul Concept Gallery festivalin sanatçılarına ve etkinliklerine ev sahipliği yapıyorlar. Şubat başından şu ana kadar bu 4 lokasyonda Işık Gençoğlu küratörlüğünde 4 sergi açıldı ve bir Lovers Bazaar gerçekleşti bile. Böylece yerli-yabancı toplam 100’e yakın sanatçının 300’e yakın eseri sanatseverlerle buluşmuş oldu. 

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk
360 Dereceden Aşk Festivali: Bıraktığın Yerde/mi/yim?

Soho House Istanbul’daki “Bıraktığın Yerde/mi/yim?” sergisi 17 Şubat’a, diğer sergiler ise şubat sonuna kadar izlenebilir. Ziyaret gün-saat bilgilerini, sergilerin ayrıntılı içeriklerini, aslında tüm ay boyunca olacakları, festivalin @love360fest Instagram adresinden takip etmenizde fayda var. Çünkü şubat sonuna kadar festivalde yok yok! 

Önümüzdeki günlerde 14 Şubat’ta Aşk ile Aş Paylaşma, her biri festivallerden ödülle dönmüş filmlerin özel konuklu gösterimleri, İsmet Yazıcı moderatörlüğünde İlahi Aşk Sohbetleri, Love Mafia özel çember buluşması, Aşkın Damakta Kalan Tadı ve Aşkı Konuşanlar Konferansı gibi nice anlamlı etkinlik var.  

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk
360 Dereceden Aşk Festivali: Hands Free Vol.1

Bir de tabii bahsetmeden olmaz; tüm İstanbul’a sanat ve ilham aracılığı ile seslenen festival, Istanbul Concept ve İstanbul Yaratıcı Endüstriler Derneği organizasyonu ile ve ayrıca Danışma Kurulu’ndaki Esin Çelebi Bayru, Pınar Kartal Timer, Itır Erhart, Ecmel Ayral, Bahadır Kaleağası, Oğuzhan Kayan, Mike Norman gibi değerli isimlerin katkılarıyla hayat buluyor. 

Merceğine aldığı konuları “aşk” merkezinde, sanat eserleri ile görünür kılmayı; sanat aracılığıyla anlaşma ortamlarımızı ve metotlarımızı değiştirmeyi amaçlayan festival, katılımcılarını bekliyor. 

Belki siz de 14 Şubat Sevgililer Günü’nü sanatla kutlar, tüm ayı hatta aylarınızı Sev-gi-li Ayı ilan edersiniz. Ne de olsa aşk tek bir gün kutlanamaz!  

14.Uluslararası 360 Dereceden Aşk Festivali Şubat 2022 Takvimi

14 Şubat’ı Kutlamayan Festival: 360 Dereceden Aşk